
Az OpenAI legújabb terméke, a ChatGPT, és általában a mesteréges intelligencia felhasználásának robbanásszerű elterjedése körülbelül akkora mértékű dolog, mint annak idején az Internet berobbanása volt.
Sok cikket olvastam arról, hogy most aztán veszélyben lesz mindenki munkája, mert majd robotok dolgoznak helyettünk, mi pedig mehetünk szőlőt kapálni. Az igazság az, hogy valóban lesznek olyan szakmák, amiket ki fog váltani az új technológia, de azt ne felejtsük el, hogy az AI sem magától született, azt is emberek alkották, illetve a működtetéséhez szintén szükség van emberekre. Tehát korai még riadót fújni emiatt.
Az viszont biztos, hogy alapjaiban fog megváltozni a (szellemi) munka többsége, és nagyon sok monoton, automatizálható folyamatot már nem emberek fognak végezni. A különbség leginkább az lesz, hogy nem az ember fogja elvégezni a folyamatot, de az ember fogja megadni az utasításokat a feladat elvégzéséhez az AI-nak. Tehát kulcsfontosságú az, hogy megfelelően tudjunk parancsokat adni neki.
Google keresésben sem mindenki erős, ezért van az a bosszantó jelenség sok szakmai Facebook csoportban, hogy sokan alapvető dolgokkal kapcsolatban tesznek fel kérdéseket, holott egy gyors Google keresés valószínűleg hamarabb hozott volna relenváns eredményt. Ezt persze okozhatja lustaság is, de nagyobb rá az esély, hogy az illető egyszerűen nem tud hatékonyan keresni a Google-ben, nem tudja, milyen kulcsszavakat írjon be a keresőbe, nem tudja, hogyan szkennelje végig a találati listát, és hogyan találja meg a keresett információt, majd hogy validálja azt.
Ugyanez a helyzet a mesterséges intelligenciával, csak itt nem kulcsszavak, hanem úgynevett promptok lesznek. Azok fogják tudni hatékonyan használni ezt a technológiát, akik jól tudják megadni ezeket a promptokat, tehát pontosan tudják definiálni az AI számára, hogy mire van szükségük.
Az ehhez a blogbejegyzéshez használt képet egy AI képgenerátorral készíttettem. Az alábbi utasítást adtam neki: „Make a photo, hands on a laptot typing.” – Vagyik „Készíts képet arról, hogy kezek gépelnek egy laptopon.”
Nem pont erre a végeredményre számítottam. Az AI hibája, hogy ilyen képet készített? Nem, nem az ő hibája, hanem az enyém, hiszen nem elég pontosan határoztam meg, hogy mit szeretnék látni.
Újrapróbáltam: Egy férfi ül egy asztalnál, keze a laptop billentyűzetén, gépel.

Újabb próbálkozás, itt már a stílusra is adtam némi iránymutatást: Egy fiatal férfi ül egy asztalnál, keze a laptop billentyűzetén és gépel, irodai stílusban, világos színekben.
Ez már hasonlít arra, amit keresek:

És az utolsó próbálkozás végül nagyjából azt adta, amit elképzeltem: Fiatal férfi, szőke haj, kék szemek egy asztalnál ül, keze a laptop billentyűzetén és gépel, irodai stílus, világos színek, realisztikus stílus, elmosódott irodai háttér.

Ez a kis példa is jól mutatja, hogy az AI csak azok kezében lesz nagyszerű eszköz, akik tudják jól használni, tudnak jól kérni tőle, és az AI számára értelmezhető módon tudják megadni az utasításokat.
Az már más kérdés, hogy például egy összetettebb programozási feladat esetében ki fogja leellenőrzni a hibákat. Próbálgattam már kisebb kalkulációkat, programokat íratni vele, és nagyon sokszor hibára futott. Legtöbbször valóban én hibáztam, mert nem elég pontosan adtam meg az instrukciókat, vagy egyszerűen csak nem adtam meg bizonyos kizáró feltételeket. Hosszú idő még, mire az ember és az AI „megérti” egymást, de az már biztos, hogy a következő generáció már úgy nő fel, hogy ha kérdése van, nem „guglizni” fog, hanem chatGPT-zni. További AI cikkekért látogass el a Just Bee Digital oldalamra.