
Ha hatékony weboldalt szeretnénk létrehozni, elengedhetetlen a célközönség meghatározása, hiszen az hatással van a dizájnról való döntéstől kezdve a tartalom és a marketingstratégia kialakításán át a jövőbeli termékfejlesztésekig.
Mi a célközönség?
A célközönség azon emberek csoportja, akik a legnagyobb valószínűséggel látogatják meg a weboldalunkat, és vásárolnak vagy használják a termékeinket vagy szolgáltatásainkat. Szegmenseket hozhatunk létre, amelyeket megcélozhatunk, és kifejezetten rájuk szabott tartalmat hozhatunk létre, így növelve annak valószínűségét, hogy több időt töltenek a weboldalunkon, és később vásárlóink lesznek.
Fontos megértenünk, miért kell meghatározni piaci szegmenseket, amikor új tartalmakat hozunk létre a weboldalainkon vagy alkalmazásainkon. Ha pontosan tudjuk, hogy kiket célozunk meg a kampányainkkal, akkor jobban személyre tudjuk szabni az üzenetet is, és így azok közvetlenül az ügyfelek érdeklődési köréről szólnak – ez pedig közelebb viszi őket az értékesítési tölcsérben ahhoz, hogy a versenytársak helyett tőlünk vásároljanak, mivel jobban elkötelezettnek érzik magukat a termékünkkel annak személyre szabott jellege miatt – úgy érzik, azt kifejezetten csak nekik terveztünk!
A célközönség meghatározásának előnyei
Az első előnye a célközönség meghatározásának a felhasználók nagyobb elkötelezettsége, akik közös értékeket képviselnek a márkával. Azzal, hogy olyan emberekkel lépünk kapcsolatba, akiket már érdekel, amit kínálunk, olyan kapcsolatokat építhetünk ki, amelyek több konverziót és magasabb ügyfélelégedettségi szintet eredményeznek. Emellett a hagyományos marketingkampányok által még el nem ért konkrét csoportokra összpontosítva értékes információk gyűjthetők, amivel hatékonyabban tudjuk megtervezni a következő kampányainkat.
A célpiac megértése a webfejlesztők számára is lehetővé teszi, hogy megalapozott döntéseket hozzanak a weboldal általános szerkezetének és elrendezésének megtervezésekor; az irreleváns elemek elkerülése és a kulturális kontextusnak megfelelő nyelvezet használata sokkal intuitívabb élményt nyújt, mint az általános márkaüzenetek. A webgrafikai tervezés, például a betűtípusok (méret/betűk vastagsága, színhasználat és az elemek közötti távolságok) is jobban behatárolható, ha célzottan egy bizonyos típusú látogatóknak kell készítenünk a tartalmat.
Újabb előny, hogy miután azonosítottuk a potenciális ügyfeleket egy adott piaci résen belül, a termék vagy szolgáltatás promóciójára használt kulcsszavak (SEO címek / tartalom) hatékonyan használhatók a keresőmotor optimalizálása során.
Mielőtt bármilyen nagyobb digitális projektbe belevágnánk, a projekt méretétől függetlenül érdemes minél pontosabban meghatároznunk a célcsoportot, hogy segítsük a teljes döntéshozatali folyamatot a marketingstratégiától a termékfejlesztésig.
A célközönség azonosítása
Az alábbi kulcsfontosságú szempontokat kell figyelembe vennünk, amikor saját weboldalunk célközönségét szeretnénk meghatározni.
Termékeink/szolgáltatásaink felmérése. Annak megértése, hogy pontosan kiket céloz meg, így az üzenetek jobban testre szabhatók.
A célpiac meghatározása segít azonosítani azokat a lehetőségeket, amelyeket egyébként figyelmen kívül hagytunk volna – például új helyszíneket, új terjesztési csatornákat lehet kipróbálni.
Fontos tudni, hogyan vásárolnak az ügyfelek online (vagy hogyan preferálják a kiskereskedelmi vásárlásokat, hol tájékozódnak, milyen típusú tevékenységekben vesznek részt) ezek mind értékes információt nyújtanak a fogyasztói magatartásba.
Az erőforrások összpontosítása az optimális eredmények érdekében. Azáltal, hogy az általános csoportok megcélzása helyett konkrét célközönségeket határozunk meg (pl. fiatal felnőttek a főiskolai hallgatókkal szemben; cégtulajdonosok kontra vállalkozók), az erőforrások sokkal jobban lesznek kihasználva, mivel pontosan tudjuk, hogy kikre kell figyelni. Ahelyett, hogy az időnket arra pazarolnánk, hogy egyszerre mindenkit próbáljunk megszólítani, ami korlátozott sikerrel járna, inkább csak a meghatározott csoportokra koncentráljunk.
A kívánt piac eléréséhez szükséges költségek csökkentése. A kis szegmensek megcélzása biztosítja a rendelkezésre álló erőforrások hatékonyabb felhasználását, miközben költséghatékonyabbá is teszi azt, mivel az elköltött költségkeret nem megy kárba olyan emberek elérésére, akiknek vagy nincs szükségük a termékre, vagy nem vágynak annyira a megszerzésére, összehasonlítva a piacon jelenleg elérhető más alternatívákkal. Az ügyfelekkel való kapcsolat kialakítása az igényeik és szükségleteik megértésén keresztül közvetlenül a márkánk iránti hűség növeléséhez vezet, valamint a márka nagyobb mértékű, szájról-szájra terjedő támogatásához ugyanezek között az ügyfelek között.
Összefoglalva, a célközönség meghatározása alapvető fontosságú a weboldalunk számára azért, hogy maximalizáljuk a tartalom hatékonyságát, növeljük a felhasználók elkötelezettségét. Segíthet jobban megérteni a látogatókat és a tartalmat kifejezetten rájuk szabni, így nagyobb valószínűséggel maradnak a weboldalon és lejjebb kerülhetnek az értékesítési tölcsérben. A megfelelő célközönség meghatározásával optimalizálhatjuk a SEO tevékenységünket, ami több organikus forgalmat eredményez. Szánjunk egy kis időt arra, hogy meghatározzuk, pontosan kit próbálunk elérni, és következetesen használjuk is a teljes marketingstratégiánkban.